top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTuba Arabali Turgutlu

En etkili zihinsel detoks yöntemleri

Güncelleme tarihi: 15 May 2021

Aslında tam da zamanı zihinsel detoksun... Hem evimize kapandık, hem oruç zamanındayız... Öncelikle evlerden başlanabilir zihin detoksuna... Evde koltukta oturuyorum. Etrafıma bakıyorum. Eşyaların yerleri uygun mu? Enerji akışına izin veriyor muyuz? Zihnimizi yoracak bir dekorasyon mu tercih ettik? Ev dizaynında kullanılabilecek en iyi yöntemler neler?

Sonra elimde telefonla ne yapıyorum? Farkında mıyım? Zihnimizi meşgul eden, beyaz ekranlar... Belki de daha etkin kullanarak , zihinsel yorgunluğu önlemek mümkündür. Telefonsuz, ekransız zaman geçer mi? Bunu deneyimlemek nasıl olurdu?

Bazen geçmiş anılara gidiyor zihnim... Geçmişte dolanırken anı kaçırıyor muyum? Ana gelmek, anda kalmak ne güzel olurdu. Peki ya nasıl?

Mucize biziz belki de, gören gözümüz, duyan kulaklarımız, birim yapan zihnimiz, kokuları içselleştiren algılarımız, dokunuşlarımız, kendimize, evrene ve yürekten hissettiklerimiz... İçimizde bir evren var. Her insanın kendi dünyası var. Etrafındakilere de dokunan ruhu var. Boyut içinde boyutları yaşıyoruz bazen farkında olmasak da ...

Evimizde düzene, temizliğe ihtiyacımız var. Çöpleri temizlemeye, ortamı düzenlemeye ... Aradığımızı tekrar bulabilmek için kategorize etmeye ihtiyacımız var. Ya zihnimiz? Aradığımızı bulabiliyor muyuz? Zihnimizde de temizliğe, düzene ihtiyacımız yok mu?

En çok düzene, ve temizliğe ihtiyaç duyduğumuz yer zihnimizdir. Anne karnından başlayan serüven, devam ediyor. Ve zihinde birikenler yüreğe taşabiliyor. Bazı yaralar, kaşındıkça kanayıp can yakabiliyor. Sadece geçmişin izleri değil, geçmişin geleceğinin izleri de zihnimizi gereksiz meşgul ediyor.

Bir ucundan başlamak lazım temizliğe... Bu noktadan sonra kendi tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Canımızı sıkan, bizde hâlâ olumsuz duygular uyandıran anıların şimdiki etkilerinden kurtulmak mümkün. Bunun için bir çok yöntem var, eft, emdr, nöroformat veya bilinçaltı dilleri gibi... Bu yöntemleri uygulamak elbette faydalı olacaktır. Bilinçli zihnimize yer açılmasına fayda sağlayacaktır. Bu yöntemlerden birini veya birkaçını devamlı uygulamak daha da çok fayda sağlayacaktır. Sabah veya akşam rutini halinde meditasyon da uygulamak bu temizliği daha da taçlandırır. Namaz kılarken okuduğumuz sûrelere odaklanmak ruhumuzun şifasıdır. Zihin temizliğinde önemli bir zamandır.

Meditasyonun içini biraz doldurmak istiyorum. Kendine zaman ayırmak. Sadece kendinle yaratan karşısında belli bir zaman geçirmek demek. Rahat ama çok da rahat olmayan bir oturuş pozisyonunda, sadece kendi içine konsantre olmak. Nefes akışını hissetmek. Düşüncelerden bir süre sıyrılmak. Bir boşluk halinde olmak. Tam da zihin temizliği işte... Düzenli yapmak. Mümkünse her gün, olmuyorsa gün aşırı, o da olmuyorsa hafta bir en azından yapmalı. Beyin hücreleri tutarlı ve rutin olarak yapılan eylemleri kalıcı olarak tutuyor. 21 gün tutarlılık konusunda önemli bir zaman dilimidir. Hücresel hafızada kalıcı oluyor.

Duygular kalıcı hafıza için inanılmaz etkili. Kalp ile zihin bir arada olunca kalıcılık artıyor. İşte tam da bu sebeple geçmişteki can sıkan anılar kalbe dokundukları için kalıcı gibi oluyorlar.

Ben eft yöntemini uyguladıkça geçmişte zihnimde yer etmiş bir anıyı, bir resmi dönüştürünce kızımın okulla, ödevleriyle olan ilişkisine daha sakin, rahat bakabildim. Bioenerji ve eft'yi akupunktur ile birleştirip uygulayınca yine daha hızlı sonuç alabildiğimi gördüm. Geçmişten kalbimde yer etmiş şeyleri daha iyi farketme ve dönüştürme imkânı buldum. Bu anılar temizlendikçe anın tadını çıkarmak daha mümkün oluyor.

Mesele sadece geçmişteki resimler, anılar değil tabi... Günümüzdeki yaşananları farketmek de gerekiyor. Mekânın enerjisini maksimum kullanmak için en uygun düzende yerleştirmek gerekiyor. Bunun da birkaç yöntemi var. Quantum alanda hepimiz enerjiden oluşuyoruz. Eşyaların da enerjisi var, renklerin de...

Enerji alanımıza giren beyaz ekranlar,bizi hem içerden,hem dışardan etkiliyorlar. Dopamin salgılıyor, hipnotize oluyoruz. Magnetik alan oluşturarak da etkiliyorlar. Onların etkileri de arada bir yapılacak detoksla azaltılabilir. Haftada bir ailecek veya arkadaşlarla elektriğin olmadığı yerlerde, kampa gitmek, faydalı olur.

Keşke sihirli bir değnek olsa da bütün isteklerimiz oluverse... Sihirli değnekler elimizde, farkına varıp kullanmak bize kalmış...


24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page